X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
جمعه 21 فروردین‌ماه سال 1388
 
تصدی پست ریاست جمهوری نهم توسط محمود احمدی نژاد برای بسیاری از صاحب نظران و حتی رقبای آنان، امری دور از ذهن و ناممکن بود به طوریکه برخی از آنان، این انتخابات را شگفت آور ترین واقعه انتخاباتی کشور طی سال های گذشته خواندند.

یکی از دلایل آنان، حمایت نشدن این نامزد از سوی هیچ حزب و گروه سیاسی مشخص بود،‌ امری که رییس دولت نهم بارها به آن افتخار کرده است. احمدی نژاد نتیجه آرای مستقیم مردمی بود و این گونه بود که سهم خواهی حزبی نیز جایگاهی در این دولت نیافت.
هم اکنون و در آستانه انتخابات آتی ریاست جمهوری، احمدی نژاد ریاست جمهوری را بر عهده دارد و هنوز نیز هیچ حزب و گروه و تشکل سیاسی نمی تواند ادعای عضویت وی را در ساختار خود مطرح کند. با این حال روز به روز شاهد حمایت گروه ها و تشکل های بیشتری از احمدی نژاد هستیم.
همانطور که سخنان سران احزاب اصولگرا نشان می دهد حمایت این گروه ها از احمدی نژاد به هیچ دلیلی جز عملکرد وی باز نمی گردد. حزب موتلفه یکی از احزاب اصلی اصولگراست که به گفته محمد نبی حبیبی، دبیرکل آن حزب بر اساس نتایج نظرسنجی های انجام شده، احمدی نژاد در جایگاهی بالاتر از سایر رقبای خود قرار دارد.
وی گفته است: نظرسنجی‌های حزب موتلفه اسلامی تاکنون حکایت از آن دارد که رای احمدی‌نژاد با فاصله زیادی از رقبای خود بالاتر است.
رئیس مرکز سیاسی حزب موتلفه اسلامی نیز نامزد قطعی اصول‌گرایان را شخص احمدی‌نژاد دانسته و گفته است: به طور قطع رای آورترین گزینه در میان کاندیداهای حاضر احمدی‌نژاد است.
آیت الله یزدی، رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز با بیان اینکه "عبور از دولت نهم و احمدی‌نژاد را مجاز نمی‌دانیم"، اظهار داشته است: دفاعیات مقام معظم رهبری از دولت نهم در حدی است که عبور از آن را مجاز نمی‌دانیم و با توجه به مسائل و افراد موجود، دلیلی برای عبور از احمدی‌نژاد نداریم.
همچنین حجت الاسلام والمسلمین شجونی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز اظهار داشته است: جامعه روحانیت مبارز و همچنین جامعه مدرسین از احمدی‌نژاد عبور نمی‌کنند. او در جایی دیگر گفته بود: اصلا عقیده ندارم خاتمی و کروبی یا افراد دیگر، به اندازه رییس جمهور فعلی به مسائل مذهبی و خط امام (ره) توجه دارند.
تاکید دیگر عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز -غلامرضا مصباحی مقدم- نیز گواهی بر همین امر است.
وی می گوید: "اصولگرایان در انتخابات آینده، محمود احمدی نژاد را در برابر میرحسین موسوی که با شعارهای اصولگرایانه از اردوگاه اصلاح طلبان وارد صحنه شده،‌ تنها نمی گذارند."
جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی، حزب دیگری است که از مدت ها پیش اعلام کرده است: احمدی‌نژاد مصداق کاندیدای واحد اصولگرایان است. محمد عظیمی، سخنگوی این جمعیت اخیرا از اجماع 90 درصدی جبهه پیروان بر حمایت از احمدی نژاد در انتخابات آتی خبر داده و با اشاره به حمایت قاطبه گروه های اصولگرا از رییس جمهوری فعلی، اضافه کرده است: نظر اکثریت گروه های جبهه پیروان خط امام و رهبری نیز تقریبا بر حمایت از احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری دهم متمرکز است .
بنا بر گفته سخنگوی جامعه اسلامی نمایندگان ادوار، "نظر این تشکل نیز بر حمایت از احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری دهم متمرکز است وجامعه اسلامی نمایندگان ادوار به عنوان یکی از گروه های عضو جبهه پیروان این نظر را به شورای مرکزی اعلام کرده است".
اقدامات و دستاوردهای دولت احمدی نژاد به باور حجت الاسلام مهدی بیگ محمدی، دبیر جامعه روحانیت مبارز استان زنجان نیز چنان است که وی اظهار امیدواری می کند مردم با توجه به خدمات ارزنده دولت نهم و هم‌چنین حملات بسیار گسترده سیاسی و اقتصادی دشمنان انقلاب در سطح بین‌المللی و جسارت و شجاعت دولتمردان در برخورد با این کارشکنی‌ها، باز هم احمدی نژاد را بر دیگر کاندیدها ترجیح دهند.
بیگ محمدی عملکرد چهار ساله دولت نهم را مثبت ارزیابی کرده و می افزاید: در این چهار سال رییس جمهور کارهایی را شروع کرده که باید اجازه دهیم به پایان رسانده و نتیجه آن مشخص شود. این دولت کارهایی را انجام داد که دولت‌های قبل توان انجام آنرا نداشته یا به عبارت ساده تر پشت گوش انداخته‌اند. از جمله این اقدامات بحث سهمیه بندی بنزین و هدفمند کردن یارانه‌ها است و این خود نشان از جرات، شهامت و دلسوزی رییس دولت دارد. اگر بیطرفانه عملکرد احمدی نژاد را تحلیل کنیم، نمی‌توانیم دستاوردهای دولت نهم را نادیده بگیریم.
سخنگوی جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی نیز خبر داده است گزینه‌ نهایی این تشکل برای انتخابات ریاست‌جمهوری دهم، احمدی‌نژاد است.
محمد عظیمی با اشاره به تلاش این جمعیت برای رایزنی با سایر گروه های اصولگرا برای حمایت از محمود احمدی نژاد معتقد است: غالب اصول‌گرایان از احمدی‌نژاد حمایت خواهند کرد.
عظیمی با استناد به نتایج نظرسنجی های موجود می گوید: رییس جمهوری کنونی کشور نسبت به سایر کاندیدا در شرایط مطلوب تری قرار دارد و بیشتر مردم به او ، فعالیت هاو دستاوردهای چهارساله‌اش توجه ویژه ای دارند.
همچنین مریم بهروزی دبیرکل جامعه اسلامی زینب، احمدی‌نژاد را "مطرح‌ترین گزینه کاندیدای اصولگرایان" می خواند و با بیان اینکه "اصولگرایان در حال اجماع روی کاندیدای واحد هستند"، تصریح می کند: دولت نهم علاوه بر ولایتمداری، ارزشمداری و شایستگی خود را برای اصولگرایان به اثبات رسانده است.
دبیرکل جامعه اسلامی زینب تاکید دارد: در جبهه پیروان خط امام و رهبری احمدی‌نژاد مطرح‌ترین گزینه برای اعلام مصداق کاندیدای واحد این جبهه است.
دبیر کل جمعیت ایثارگران درباره دلایل حمایت این جمعیت از احمدی نژاد گفته است که کارنامه دولت نهم در سیاست خارجی آرمان‌های انقلاب را زنده کرده است و حیف است چنین دولتی با این مواضع تغییر پیدا کند.
"کارآمدی دکتر احمدی‌نژاد و تلاش و کوشش دولت نهم" مواردی است که علیرضا سربخش، عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، باعث افزایش روحیه امید و نشاط در مردم می داند و معتقد است همین موضوع انتخاباتی پرشور و گسترده را نوید می‌دهد. سربخش "استمرار خدمت صادقانه و بی‌منت دکتر احمدی‌نژاد و کابینه نهم" را سبب مشارکت گسترده مردم در انتخابات عنوان می کند.
از سوی دیگر، مرد اول قوه مجریه، مورد حمایت جامعه اسلامی فرهنگیان است.
دبیر کل این جامعه تصریح می کند: هیچ یک از تشکل‌ها و جوامع اصولگرا از جمله جوامع زیرمجموعه جبهه پیروان خط امام و رهبری از احمدی نژاد عبور نخواهند کرد.
عزت الله دهقان که در مجلس شورای اسلامی نیز وظیفه نمایندگی مردم ازنا و دورود را بر عهده دارد، بر این باور است که هیچ دولتی مثل دولت احمدی نژاد مدیریت اصیل اسلامی را حاکم نکرد.
سخت کوشی، عدالت گستری و تلاش‌های فراوان در عرصه سیاست‌های خارجی و همچنین مقبولیت مردمی احمدی نژاد مواردی است که دبیر کل جامعه اسلامی فرهنگیان آنها را تنها بخشی از دستاوردهای دولت نهم برمی شمارد.
علی محمدی، رییس ستاد انتخاباتی شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی نیز با تاکید بر اینکه "طبق نظرسنجی‌ها احمدی‌نژاد بالاتر از سایر کاندیداها قرار دارد"، گفته است: کاندیدای شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری دهم احمدی‌نژاد است.
وی تلاش احمدی‌نژاد در راستای احیای گفتمان انقلاب اسلامی و خدمت به محرومان را دلیلی برای این گفته خود می داند که "نامزد نهایی این شورا نسبت به سایر افراد مطرح در جریان اصولگرا محبوبیت بیشتری دارد".
حمایت از رییس دولت نهم تنها محدود به دایره احزاب و گروه ها نمی شود بلکه وی حامیان قدرتمندی در بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز دارد. به طوریکه رییس فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس اعلام کرده است، اعضای این فراکسیون در انتخابات آتی ریاست جمهوری در شهرستان‌ها در حمایت از احمدی نژاد فعالیت انتخاباتی خواهند داشت.
روح الله حسینیان با تاکید بر اینکه "احمدی نژاد نامزد نهایی تمام اصولگرایان است"، بر این باور است که در نهایت همه اصولگرایان از احمدی نژاد حمایت می کنند و قطعا احمدی نژاد در همان مرحله اول با رای قاطعی پیروز خواهد شد.
علی‌اصغر زارعی عضو فراکسیون انقلاب اسلامی نیز معتقد است که احمدی‌نژاد همچنان بهترین گزینه اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری است.
وی با تأکید بر اینکه مسیر اصلی اصولگرایی همانی است که احمدی‌نژاد در سه چهار سال گذشته پیموده است بر لزوم حمایت دوباره از کاندیداتوری وی اصرار می‌کند.
محسن کوهکن، نایب‌رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری نیز گفته است: ‌هیچ گروهی از مجموعه 14 تشکل عضو جبهه پیروان تا به حال به کاندیدایی غیر از احمدی‌نژاد نرسیده‌اند. به گفته او، "تمایل کلیت جریان اصولگرا به سمت آقای احمدی‌نژاد است".
همین نکته را می توان در سخنان حداد عادل، عضو فراکسیون اکثریت مجالس هفتم و هشتم شورای اسلامی مشاهده کرد که معرفی یک کاندیدا از سوی اصولگرایان را در انتخابات آینده نشانه افزایش خردورزی نیروهای اصولگرا می داند و انتخاب احمدی نژاد را در راستای حفظ منافع ملی اعلام می کند.
سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی نیز رسیدن به ائتلاف و اجماع را مورد خواست جریان اصولگرای داخل و خارج از مجلس دانسته است.
الیاس نادران، دیگر نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است "در مجموعه اردوگاه اصولگرایان هیچ کس به غیر از آقای احمدی‌نژاد قدرت جذب آرای مردم را ندارد و نمی‌تواند اثرگذار باشد".
همچنین به باور عزت‌الله یوسفیان ملا، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان: احمدی‌نژاد مجددا در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری با اقبال بی‌نظیر مردم روبه‌رو شود.
آنچه از اظهار نظرها و گفته های نمایندگان احزاب و گروه های مختلف بر می آید نشان از حمایت همه جانبه بدنه اصلی اصولگرایان است.
نکته اساسی در این گفته ها، تاکید بر مقبولیت رییس دولت نهم در اذهان عمومی است که دلیل آن، اقدامات و دستاوردهای این دولت طی چهار سال نخست احاطه بر امور اجرایی کشور عنوان می شود به گونه ای که با وجود تاکید صریح احمدی نژاد در سخنان طرح شده در جمع مردم اصفهان مبنی بر دخالت نکردن هیچ یک از مسئولان دولت در جریان انتخابات برای جهت دهی به آن، حمایت همه جانبه احزاب، جمعیت ها، تشکل ها و گروه های دلسوز و اصولگرا از وی سبب اتحاد و وفاق بین این گروه ها با دولت می شود.
به این ترتیب به نظر می رسد رییس جمهوری که در دور نخست ریاست جمهوری خود به تنهایی و بدون حمایت هیچ حزب خاص به ساختمان های خیابان پاستور راه یافت، در دور نیز همین رویه را اتخاذ کرده است تا مردم، تنها عامل تعیین کننده سرنوشت او باشند.  

 

منبع : ایرنا